Bronchitida

Bronchitida Bronchitida

Je to onemocnění dolních cest dýchacích. Jedná se o zánět průdušek, který je způsoben mnoha různými vlivy, o nichž si řekneme později. Ve stěně průdušek se tvoří zánětlivý edém a následuje exsudát. Příčin onemocnění může být několik. Nejčastěji se jedná o bakterie, respirační viry nebo chlamydie, ale způsobit toto onemocnění můžou i kvasinky nebo plísně. Dále pak se pokládá za příčinu inhalace plynů a par. Tím je myšleno i kouření. K bronchitidě výrazně přispívá suchý prochlazený vzduch a špatný imunitní systém.

Mezi příznaky bronchitidy řadíme třeba sputum, vytrvalý kašel často po ránu, dušnost, zvýšená teplota až horečka, bolesti na hrudníku, únava a časté bolesti hlavy.

Léčba vede více směry v závislosti na tom, čím byla bronchitida způsobena a na její intenzitě. Tedy zda je bakteriální, virová, mykotická, autoimunitní nebo parazitární. Také na tom zda je chronická či akutní.

Léčit tedy můžeme mukolytiky (léky usnadňující vykašlávání, rozpouštějící hleny) nebo expectorancia (léky usnadňující a napomáhající odkašlávání) nebo vitamín C, zinek (zvýšení imunity)dále pak ATB (při bakteriální nákaze) nebo RHB polohování (Fowlerova poloha, Ortopnoická poloha, poklepová masáž)

Při akutní bronchitidě je zpravidla doporučen klid na lůžku, metody nebo léky na potlačení horečky, dále léky na podporu vykašlávání a v poslední řadě pokud je infekce bakteriální tak antibiotika.
Při chronické bronchitidě je důležité dle možností omezit právě ty látky, které dráždí průdušky. Dále podáváme bronchodilační léky na rozšíření dýchacích cest a v případě dechové nedostatečnosti dodáváme kyslík.

V mé praxi jsem se setkal s několika případy bronchitidy a vždy se podařilo onemocnění dříve nebo později zdolat. Velmi záleží na celkovém stavu pacienta a také jeho věku. U kuřáka je těžké udržet ho v době zlepšení daleko od cigarety. Většinou hned při mírném zlepšení pomýšlí na chuť právě zapálené cigarety, což nepřispívá k pozitivnímu doléčení. Musíme si uvědomit, že plíce potřebují zregenerovat a nastartovat svůj imunitní systém.

Vzpomínám na jednoho vášnivého kuřáka v letech. Pán ke mně přišel s bronchitidou a rovnou mi řekl, že bez cigaret nemůže být. Vysvětlil jsem mu, že pokud ještě chvilku bude kouřit, bude mít problém se nadechnout a tak má na výběr. Nyní se soustředí na zotavení svých plic nebo na úplné zlikvidování. Rozhodl se, že to zkusí, ale moc si nevěřil. Dali jsme se do plánování léčby. Na pokožku na hrudi aplikoval CDS2 s DMSO 2x až 3x denně s odstupem 6 hodin. Dále pil CDS2 začal 25 ppm na 1-1,5 dcl 5x denně postupně zvyšoval na 100 ppm až 8 x denně. Na inhalaci si připravil 50-100 ppm z lahve, ale záleží na teplotě. Nesmí dráždit na kašel, ale musí být cítit CLO2. Jeho žena mi hlásila, že opravdu nekouří. Po týdnu přišlo zlepšení a pán si šel zakouřit. Udělalo se mu z té cigarety tak špatně, že až do konce léčby na cigaretu neměl pomyšlení. Po úplném vyléčení si opět zapálil a zase se mu zamotala hlava a udělalo se mi zle. Zjistil, že mu to vůbec nechutná a od té doby nekouří. Dokonce známým říká, že ho bronchitida vyléčila z kouření.

Dalším byl mladý muž, který měl bronchitidu způsobenou bakteriální nákazou a od lékaře dostal antibiotika. Nechtěl je brát, tak ho osud přivál ke mně. Doporučil jsem mu užívání CDS2 o síle 25 ppm a postupně navyšovat až do 150 ppm. Dále inhaloval 100 ppm přímo ze sklenice 5y denně. První 3 dna se nic moc nedělo, čtvrtý den pocítil mírné zlepšení. Každý další den byl lepší a lepší. CDS2 bral až do úplného odeznění příznaků a ještě pro jistotu 5 dní déle.